|
20 dažniausiai užduodamų klausimų apie ''šūdus'' |
|
|
|
|
|
|
Iš ko sudaryti šūdai?
3/4 normalaus jūsų šūdo sudaro vanduo. Be abejo, šis dydis gali smarkiai kisti – vandens kiekis trydoje yra žymiai didesnis, o ilgai žarnose užlaikytame (savanoriškai ar ne) šūde – mažesnis. Būsimajam šūdui keliaujant žarnynu vanduo iš jo absorbuojamas, todėl kuo ilgiau šūdas išbūna žarnyne, tuo sausesnis jis tampa. Iš likusios šūdo dalies, apie 1/3 sudaro negyvos bakterijos. Šie mikrolavonai atsiranda atsiranda iš žarnyno, kuriame šios bakterijos gyvena ir dalyvauja virškinimo procese. Kitą trečdalį šūdų masės sudaro medžiagos, kurių mes negalime suvirškinti – pvz. celiuliozė. Tačiau šios medžiagos naudingos tuo, kad padeda šūdui judėti žarnynu. Likusią kakalo dalį sudaro riebalų, pvz. cholesterolio, mišinys, neorganinės druskos, pvz. fosfatai, gyvos bakterijos, negyvos ląstelės, baltymai bei gleivės.
Kodėl šūdai smirdi?
Šūdai smirdi dėl bakterijų veiklos produktų. Bakterijos gamina daug sieros turinčių junginių, pvz. vandenilio sulfidą. Tai tos pačios medžiagos, kurios suteikia kvapą ir bezdalams.
Kodėl šūdai yra rudi?
Ši spalvai daugiausia įtakos turi pigmentas bilirubinas, kuris susidaro kepenyse irstant raudoniesiems kraujo kūneliams, bei iš kraujo čiulpų ląstelių. Šio pigmento apykaita organizme yra sudėtinga, užtenka paminėti, kad galiausiai patenka į žarnyną, kur yra veikiamas bakterijų veiklos. Tačiau pati ruda spalva atsiranda dėl geležies. Geležis, esanti hemoglobine, suteikia kraujui raudoną spalvą, o organizmo atliekoje bilirubine geležis suteikia rudą spalvą.
Kokios kitos galimos šūdo spalvos?
Paprastai šūdo spalva būna tarp rudos ir gelsvos, o kitos spalvos gali atsirasti esant tam tikroms aplinkybėms. Pavyzdžiui žmogaus, turinčio kraujuojančią skrandžio opą, šūdas bus juodos spalvos dėl apvirškinto kraujo. Kraujavimas žarnyne arba šiknaskylėje gali šūdui suteikti raudoną spalvą. Dėl kai kurių vaikų ligų jų šūdai būna žalios arba netgi melsvai žalios spalvos. Kita mėlyno vaikų šūdo priežastis paprasta – ji gali atsirasti valgant daug produktų (pvz. ledų), kuriuose yra daug mėlynų dažų. Valgant produktus, kuriuose daug raudonų dažų, galima išgauti ryškiai raudoną spalvą. Kartais ryškių spalvų maistas pereina per mūsų virškinamąjį traktą beveik nesuvirškintas, ir šūdas gali būti su ryškiais tam tikros spalvos taškais. Jei jums reikia rentgenu peršviesti žarnyną, jus ligoninėje duos pieno su bariu – nuo jo šūdas taps baltas.
Kokios geltono šūdo priežastys?
Tai gali būti Žilbero sindromas – juo sergančių žmonių kepenyse lėtai yra raudonieji kraujo kūneliai. Kai kurie parazitiniai pirmuonys, apsigyvenę žarnyne, sukelia geltonos spalvos trydą.
Kokios žalio šūdo priežastys?
Sveiki žmonės gali šikti žaliai tada, jei jie valgo labai daug žalių daržovių arba suvartoja daug žalios svalvos dažų (pvz. su ledais). Taip pat taip gali atsitikti dėl geležies pertekliaus maiste – jei organizmas nesugeba perdirbti viso gaunamo geležies kiekio, šūdas tampa žalias dėl geležies (II) druskų. Paprastai ši žalia spalva būna užmaskuota normalaus šūdo rudumo, tačiau jei virškinimas sutrinka dėl ligos ir išskiriama mažiau bilirubino, žaluma tampa akivaizdi. Taip gali atsitikti ir triedžiant. Kūdikiai šika žaliai irgi dėl geležies druskų poveikio.
Kodėl paukščių šūdai yra balti?
Skirtingai nuo žinduolių, paukščiai nemyža. Jų inkstai, kaip ir mūsų, valo kraują, tačiau šlapalą išskiria ne ištirpusį myžaluose, bet šlapimo rūgšties pavidalu. Ji prastai tirpsta vandenyje, ir išsiskiria kaip balta pasta. Ši medžiaga, kaip ir žarnyno turinys, išskiriama į paukščio kloaką.
Kodėl šunys ir kiti gyvuliai ėda šūdus?
Daugelis gyvūnų ėda šūdus, tarp jų triušiai, gorilos, vabzdžiai, įskaitant muses ir šūdvabalius, bei, žinoma, šunys (prisiminkit tai, kai jūsų šuniukas norės jus palaižyti). Žolėdžiai, pvz. triušiai, šūdus ėda todėl, kad žolė yra sunkiai virškinama, ir norint sunaudoti visas maistingąsias medžiagas jiems tenka valgyti antrą kartą. Tai panašu į karvių atrajojimą (tačiau karvėms nereikia iššikti maisto, kad vėl jį suėsti). Kita priežastis – šūduose yra vitaminų, kuriuos gamina žarnyno bakterijos. Gyvūnai negali šių vitaminų pasisavinti per žarnyno sieneles, bet gali tai padaryti ėsdami šūdus. Dar viena priežastis – šūduose yra baltymų. Šunys ypač mėgsta kačių šūdus, nes juose baltymų yra daugiau.
Ar yra žmonių, ėdančių šūdus?
Mes visi kartais taip darome. Vienas iš svarbiausių infekcijų plitimo kelių – maisto, kuriame yra šūdo dalelių, valgymas. Taip atsitinka, kai žmonės nesiplauna rankų nusivalę šikną ar pasikasę subinę. Taip pat užkratą platina išmesti panaudoti vystyklai. Tačiau turbūt įdomiausia, ar žmonės valgo šūdus specialiai? Vėlgi taip. Kai kurie vaikai, sergantys autizmu, taip daro. Pasak enciklopedijos, koprofagija yra ir vienas lytinių nukrypimų. Teigiama, kad šūdo skonis yra kaip šūdo. Pastaba: šio tinklalapio autoriai šūdo NEVALGO.
Ar galima susirgti valgant šūdą?
Taip, net nuo mažo kiekio. Skirtingai nuo myžalų, kurie yra sterilūs (jei žmogus neserga), šūduose yra labai daug bakterijų ir kitų gyvybės formų. Užteks vien paminėti choleros ir šiltinės bakterijas bei kaspinuočius. Kai kurie parazitai yra visiškai priklausomi nuo žmonių, valgančių šūdus. Spalinukės deda kiaušinius šiknaskylės srityje, nuo ko kyla niežulys. Žmogui kasantis šūdų dalelės ir parazito kiaušiniai patenka po nagais, o po to į burną. Taip žmogus vėl užsikrečia spalinukėmis.
Ar dauguma žmonių valosi šikną sėdėdami ant unitazo, ar stovėdami? Ar yra skirtumų tarp lyčių?
Duomenų apie Lietuvos gyventojų įpročius kol kas dar nėra. Apklausa Guamo saloje (JAV) parodė, kad ten žmonės valosi subinę sėdėdami, nes tokia pozicija praskečia šiknos pusrutulius, ir valyti tampa lengviau. Kita vertus, kai kuriuose tualetuose Europos šalyse (o kartais net Lietuvoje) galima aptikti įrenginį, vadinamė „bidė“. Jo paskirtis – minėtų liekanų šalinimas. Pietryčių Azijos šalyse išvis ant klozeto nesėdima, o tupima (taip kaip kai kuriuose tarybinių laikų tualetuose Lietuvoje), o šalia yra puodas vandens. Žmonės pasemia vandens kaire ranka ir nusivalo subinę (dėl to kairės rankos jie nenaudoja daugiau niekam!)
Kodėl kukurūzai, kiek juos bekramtytum, vistiek iššikami atskirais gabalais?
Tai viena didžiausių šūdo paslapčių, ypač varginanti amerikiečius. Raktu į šios problemos sprendimą turėtų būti faktas, kad kukurūzo grūdo išorinis geltonas apvalkalas yra sudarytas iš celiuliozės, kurios mūsų žarnynas nesivirškina. Todėl atrodo, kad iššikamas visas grūdas, nors grūdo vidinė dalis yra virškinama. Vienintelis būdas, kad jūsų šūduose nebūtų kukurūzų gabaliukų – nevalgyti kukurūzų!
Kas verčia šūdus sudaryti vieną ilgą juostą?
Iš tikrųjų žmogaus šūdas žarnyne yra viena ilga besitęsianti masė. Šią masę šikimo metu gnaibo išeinamosios angos raumuo. Kuo labiau šis raumuo įsitempęs, tuo į daugiau gabalų bus sukarpytas šūdas. Jei galite išlikti itin atsipalaidavęs, galite iššikti nepaprastai ilgą šūdą, kuris raitysis klozete.
Kodėl kai kurie šūdai neskęsta?
Šie plaukikai yra šūdai, kuriuose labai daug dujų. Kartais mūsų viduriuose gyvenančių bakterijų gaminančios dujos nesuformuoja bezdalų burbulo, o išlieka ištirpusios šūduose. Šiuo atveju šūdas tampa porėtas, o jo tankis – mažesnis nei vandens.
Kodėl kai kurie šūdai degina?
Taip atsitinka dėl valgių, kurie buvo paskaninti pipirais ar kitais aštriais priesoniais. Aliejai, kurie sukelia šį aštrumą, išlieka veiklūs visą kelią nuo burnos iki pat šiknaskylės. Dėl jų kartais šikant degina.
Kodėl kartais skauda šikant?
Kartais, jei jūsų viduriai užkietėję, susidaro labai dideli ir sausi šūdai, todėl jie sunkiai praeina pro šiknaskylę. Taip pat skauda sergant hemorojumi – tai yra išeinamosios angos venų varikozė.
Ar nuo mėsos šūdai labiau smirdi?
Mėsos baltymuose yra daug sieros turinčių junginių. Dėl to šūdai ir bezdalai smirdi labiau.
Ar įmanoma išvemti šūdus?
Ne, nebent sergate kažkokia itin reta liga. Nors tokių istorijų pasakojama – pvz. mergina, kuriai teko daryti bario klizmas pasakojo, jog kartą vienas pacientas tai išvėmė.
Ar įmanoma šikti pro lyties organus?
Paprastai ne – laimei, lyties ir virškinimo kanalai žmogaus organizme yra visiškai atskiri. Tačiau kai kuriose patologinėse situacijose šie kanalai gali susijungti – pvz. dėl vėžio ar kokių chirurginių operacijų.
Ar galima susprogdinti tualetą, įmetus ten degančią cigaretę?
Bobutės pasakos! Reikėtų labai daug vandenilio norint tai padaryti, o žarnyno dujose tiek negali būti. Be to, tokiu atveju ugnis tik trumpai žybtelėtų. Norint sukelti sprogimą reikėtų uždaro unitazo, kad susidarytų pakankamas slėgis.
FankasAdomas · Sat Apr 19, 2008 @ 02:23pm · 3 Comments |
|
|
|
|
|